4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

MechanikaSamochody

Badanie techniczne samochodu – ważny obowiązek posiadaczy aut

Badanie techniczne samochodu – ważny obowiązek posiadaczy aut

Każdy świadomy posiadacz samochodu wie, jak ważne są przeglądy okresowe i badania techniczne. Te pierwsze mogą być uregulowane w gwarancji samochodu, ale prawnie nie ma żadnego obowiązku ich przeprowadzać. Warto jednak to robić, by samochód nie sprawiał przykrych niespodzianek. Badanie techniczne to już obowiązek prawny i w tym artykule skupimy się właśnie na nim. Wyjaśnimy po co i jak często należy wykonywać badanie techniczne samochodu.

Czym jest badanie techniczne samochodu?

Każdy posiadacz samochodu wie, że raz na jakiś czas musi poddać swój pojazd inspekcji w stacji kontroli pojazdów. Ta inspekcja to nic innego jak badanie techniczne samochodu. Jest ono konieczne by zgodnie z prawem poruszać się po drogach publicznych i musi być udokumentowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Taki wymóg nakłada na kierowców art. 81 Prawa o ruchu drogowym.

Podczas badania technicznego samochód przechodzi szczegółowe badanie. Weryfikowana jest zgodność dokumentów z tabliczką znamionową pojazdu. Jednak najważniejszą kwestią podczas takiego badania jest weryfikacja, czy pojazd jest sprawny technicznie. Chodzi tu o bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg. Dlatego podczas badania sprawdzane są m.in.: hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy i ogumienie. Samochód, który może bezpiecznie wyjechać na drogi musi też mieć sprawny układ wydechowy i odpowiednio ustawione oświetlenie.

Jak często należy wykonywać badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne samochodu najczęściej wykonuje się raz do roku. Inne zasady obowiązują jedynie nowe samochody, które wyjechały z salonu. Zgodnie z przepisami pierwsze badania techniczne takiego pojazdu powinno być wykonane po trzech latach, a drugie po kolejnych dwóch latach. Później obowiązują już coroczne przeglądy. Ta zasada nie dotyczy jednak nowych aut z instalacją gazową, nawet tą wbudowaną fabrycznie. Tu od początku badanie musi być wykonywane raz do roku.

Są jednak jeszcze dwie sytuacje, w których wymagana jest wizyta na stacji kontroli pojazdów. W przypadku pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski konieczny jest tak zwany przegląd rejestracyjny. Oprócz tego dodatkową wizytę w stacji kontroli pojazdów mogą zlecić policjanci podczas kontroli drogowej.

Co nam grozi jeśli nie będziemy mieli aktualnego badania technicznego auta?

Samochód bez ważnej pieczątki z badania technicznego nie powinien poruszać się po drogach publicznych. Jeśli zapomnimy o terminie badania grozi nam mandat. Od 2021 roku, jeśli spóźnimy się z badaniem technicznym ponad 30 dni dodatkowo zapłacimy podwójną stawkę za takie badanie. To jednak nie jest najgorsza sytuacja. Jeżeli samochód nie posiadający aktualnego badania technicznego ulegnie wypadkowi, niezależnie od tego z czyjej winy, właściciel auta może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania.

Udostępnij