4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

MechanikaSamochody

Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Kolizja z samochodem lub obiektem na parkingu to dla kierowcy nie tylko źródło stresu, ale też początek wielu wydatków. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w dzisiejszych czasach „wyklepanie” blachy to tylko początek prac renowacyjnych, które kosztują niemało.

Wgniecenie i jego specyfika

Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na ogólną wysokość kosztów naprawy wgniecenia auta, jest oczywiście zakres powstałych uszkodzeń. Jeśli kolizja miała drobny charakter i doprowadziła do niewielkich strat, to naprawa całości ograniczy się do wyklepania, szpachlowania i ponownego lakierowania auta. Problem polega jednak na tym, że w większości przypadków takie zderzenie prowadzi do znacznie większych uszkodzeń. Ile zatem będzie to wszystko kosztować?

Zestawienie cen

Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie? Dużo zależy tu od jego rozmiaru. Jeśli średnica uszkodzenia nie jest większa niż średnica monety dwuzłotowej, to cena jego naprawy wyniesie od 100 do maksymalnie 200 złotych. Jeśli uszkodzenie jest większe, zakres tych wartości wzrośnie i będzie oscylował w granicach od 150 do nawet 400 złotych. Jeśli uszkodzenie jest większe niż średnica pięści dorosłego człowieka, to łączny koszt napraw będzie wahał się w granicach od 250 do nawet 600 złotych. To nie koniec, gdyż naprawę muszą poprzedzić dokładne oględziny uszkodzonych elementów. To na podstawie tej wyceny będzie można od razu przekazać stronie zainteresowanej oscylacyjną wysokość możliwych kosztów.

Metale szlachetne to wyzwanie

Trzeba podkreślić, że powyższy cennik został określony dla standardowej stali. Jeśli uszkodzeniu uległy np. elementy aluminiowe, to łączna cena napraw może być nawet o 50 procent wyższa. To samo dotyczy elementów mosiężnych, a także stali nierdzewnej. Naturalnie koszty te będą też zależeć od charakterystyki podłoża. Jeśli trafiony został element trudnodostępny, a zarazem kruchy, to zdobycie oryginalnego zamiennika może okazać się bardzo trudne. Co ciekawe, w przypadku niektórych uszkodzeń blacharze nie stosują stałych stawek. Dotyczy to m.in. sytuacji w której samochód został uszkodzony na skutek działania gradobicia. Ta sama zasada dotyczy wielu uszkodzeń, które były skutkiem pojedynczego uderzenia na parkingu lub ulicy.

Podsumowując, renowacja uszkodzonej blacharki w samochodzie to poważne wyzwanie, ale też ogromne koszty. Dlatego pierwszą, a zarazem najważniejszą kwestią powinno być dokładne zapoznanie się ze stanem technicznym. Dzięki temu oszacowanie, ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie jest dużo łatwiejsze.

Udostępnij