4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Samochody

Jak usunąć rysy z samochodu? Oto kilka prostych wskazówek!

Jak usunąć rysy z samochodu? Oto kilka prostych wskazówek!

Jedną z rzeczy, które chyba najbardziej psują nastrój kierowcy, jest rysa na jego nowym samochodzie. Niestety – często nie da się jej uniknąć, co może być „zasługą” zarówno innych kierowców, jak i naszej niefrasobliwości. Jak usunąć rysy z samochodu, by wyglądał on tak jak nowy?

Kredka koloryzująca do lakieru

Kredka koloryzująca to bardzo skuteczny i tani sposób na niewielkie zarysowania. W jej skład wchodzi pokaźna ilość wosku i lakier akrylowy. Połączenie to sprawia, że z łatwością wypełnia ona niewielkie ubytki. Stosowanie kredki jest bardzo proste. Wystarczy ją mocno przycisnąć do rysy, a następnie – za pomocą prostopadłych ruchów – wypełnić szczelinę powstałą po otarciu. Warto podkreślić, że metoda ta sprawdza się tylko w przypadku tymczasowego zakrycia uszkodzeń. Okazuje się bowiem, że kredka koloryzująca może „zejść” już po kilku cyklach mycia, co w gruncie rzeczy nie rozwiązuje problemu.

Wosk koloryzujący

Wosk koloryzujący jest przeznaczony do usuwania niewielkich zarysowań i odbarwień. Nakładanie wosku jest bardzo proste. Nakłada się go za pomocą delikatnej, czystej tkaniny. Warto jednak pamiętać, że ma on – jak sama nazwa wskazuje – głównie właściwości koloryzujące. Oznacza to, że co prawda uwydatnia on kolor lakieru, ale już po pierwszym myciu może „odkryć” zarysowanie. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem wosku dokładnie oczyścić powierzchnię pojazdu. Opcjonalnie można go wykorzystać np. do zabezpieczenia powierzchni lakierniczej.

Oklejanie folią samochodową

Alternatywą dla powyższych metod jest folia samochodowa. Wyróżnia się ona dużą grubością, wytrzymałością i elastycznością. Co więcej, nałożona na karoserię jest całkowicie niewidoczna. Dzięki temu po jej zastosowaniu auto wygląda praktycznie jak nowe. Ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną? Wszystko zależy od tego, jaka część auta ma być nią pokryta. Za oklejenie pełnego frontu trzeba zapłacić około 7500 złotych. W przypadku zderzaka tylnego wartość ta jest zdecydowanie niższa i wynosi jedynie 1490 złotych. Za pokrycie folią lamp trzeba będzie zapłacić około 290 złotych. Z kolei w przypadku oklejenia kompletu klamek, kwota ta wyniesie około 290 złotych. Podobną kwotę zapłacimy za progi wewnętrzne, których oklejenie kosztuje 390 złotych.

Podsumowując, istnieją różne metody usuwania rys z powierzchni samochodu. Folia nie tylko usuwa zarysowania, ale też chroni pojazd przed kolejnymi uszkodzeniami. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o kredkach lub wosku koloryzującym, które jedynie maskują problem.

Udostępnij