Laptop do gier czy konsola PS4?

W sieci bardzo często pojawiają się mniej lub bardziej merytoryczne dyskusje na temat tego, czy lepiej opłaca się zakup nowoczesnego laptopa do gier, czy konsoli Play Station 4. Komputery osobiste są coraz mniej popularne, zakup laptopa to duży wydatek i komputer oferuje niezbyt dużą wydajność, natomiast konsola PS4 nie jest przenośna. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest optymalne.

Cena sprzętu

Dobra konsola do gier kosztuje około 1700 do 2000 złotych i jest to jednorazowy wydatek – generacje konsol zmieniają się co kilka lat. Kupując konsolę do gier masz pewność, że gry będą działały prawidłowo na najwyższych detalach i w pełnej rozdzielczości. Kupno dobrego laptopa do gier wiąże się z wydatkiem przynajmniej 3500 złotych, natomiast najmocniejsze modele kosztują nawet 20000 złotych. Jeśli chcesz mieć pewność, że na Twoim komputerze będą uruchamiały się najnowsze gry, musisz go wymieniać przynajmniej raz na rok, na model z lepszą kartą graficzną.

W przeciwnym razie, nowe gry będą działały coraz słabiej, aż w końcu gra stanie się niemożliwa. Laptopy są dostępne w setkach konfiguracji, dlatego nigdy nie masz pewności, że konkretna gra będzie dobrze działała na Twoim komputerze. Laptop ma jednak znacznie więcej możliwości i jest przenośny. Można spierać się także o to, czy każdy gracz szuka w grach najwyższych detali i wysokiej rozdzielczości – dla większości grafika jest tylko dodatkiem do odczucia płynącego z gry.

Jeśli zdecyduje się na zakup PS4, będziesz musiał od razu kupić telewizor, który wyświetli obraz z urządzenia w odpowiedniej rozdzielczości.

Ceny gier

Gry na konsole są o wiele droższe, dlatego w czasie użytkowania koszt laptopa i konsoli się wyrównuje. Z drugiej strony, ta sytuacja jest powiązana z faktem, że gry są zwykle wypuszczane w pierwszej kolejności, a dopiero później możemy w nie zagrać na laptopie. Niektóre serie gier są dostępne jedynie na PS4, co sprawia, że wiele osób woli kupić konsolę i używać jej, jako głównego sprzętu do grania.

Ceny gier na komputery znacznie spadają po kilku miesiącach od premiery, nie można tego jednak powiedzieć o grach na konsole.

Inne zastosowania

Konsolę PS4 można podpiąć do telewizora i wykorzystywać między innymi, jako domowe centrum rozrywki. Umożliwia także grę przez sieć. Nie ma wątpliwości, że dobry laptop do gier ma o wiele więcej zastosowań. Minusem laptopa jest to, że jego wydajność w grach jest o wiele mniejsza, niż konsoli. Karta graficzna zastosowana w dobrej PS4 jest o wiele słabsza, niż te, które się wykorzystuje w komputerze, a mimo to pozwala na uzyskanie lepszych efektów.

Wynika to z doskonałego dopasowania wszystkich podzespołów urządzenia i systemu operacyjnego, zoptymalizowanego do gier. Laptop stanowi także zintegrowaną całość, co jest dużym minusem dla gracza. We własnym zakresie możesz wymienić w nim dysk czy dodać RAM, jednak wymiana procesora czy karty graficznej, nawet, gdy jest możliwa, nie będzie wskazana. Może prowadzić to do dużych problemów z zasilaniem, co skazuje graczom na częste kupowanie nowego sprzętu.

Wygoda

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co jest wygodniejsze – dobry laptop czy konsola PS4. Wyobraź sobie gracza, który gra w skomplikowane strategie lub strzelanki, wymagające ogromnej precyzji – w jego przypadku nie sprawdzi się żadne inne rozwiązanie, oprócz komputera z klawiaturą. Na rynku pojawiają się już pierwsze modele z klawiaturą mechaniczną, która jeszcze bardziej zwiększa dokładność sterowania.

Z drugiej strony, jest mnóstwo graczy, którzy cenią sobie wspólną zabawę na dużym ekranie i gry zręcznościowe czy wyścigi. W ich przypadku, znacznie wygodniejsze jest sterowanie za pomocą kontrolera konsoli.

Konsola nie będzie na pewno rozwiązaniem dla osoby, która lubi sobie pograć w podróży – trzeba ją podłączyć do telewizora. Laptop można zabrać ze sobą w każde miejsce, a po podłączeniu do niego pada i dużego ekranu, zaoferuje podobne wrażenia. Do PS4 możesz także podłączyć klawiaturę, jednak jedno i drugie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne.

Podsumowanie

Konsola PS4 to rozwiązanie dla osób, które często grają w domu i chcą mieć pewność, że każda gra będzie działała bez problemu. Jej największym plusem jest możliwość gry na telewizorze. Nawet najlepsza PS4 jest nadal sprzętem stacjonarnym i nie sprawdzi się na przykład dla studenta, który często się przeprowadza i jeździ do domu.

Dostępne wersje PlayStation 4

Pozycja PlayStation 4 Producent Cena
1Sony PlayStation 4 Pro 1TB CzarnySonyAktualna Cena
2Sony PlayStation 4 Slim 500 GB CzarnySonyAktualna Cena
3Sony PlayStation 4 Slim 1TB Czarny + Spider-Man + FIFA 19SonyAktualna Cena
4Sony Playstation 4 Slim 1TB + Uncharted 4 + The Last of Us + Ratchet & ClankSonyAktualna Cena
5Sony PlayStation 4 Slim 1TB Czarny + Spider ManSonyAktualna Cena

Laptop do gier jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy mieć możliwość dokładnego celowania myszką i klawiaturą, a także lubimy przenośny sprzęt. Najlepsze modele mają bardzo duże ekrany i oferują dwie karty graficzne, działające w trybie SLI, co zapewnia maksymalną wydajność. Zaletą laptopa jest to, że przydaje się on do setek innych rzeczy i trudno znaleźć dziś osobę, która by nie miała takiego komputera. Jeśli kupisz laptop, będziesz mógł na nim zarówno grać, jak i pracować. Wciąż jest mnóstwo ciekawych, starszych tytułów, które zapewniają mnóstwo zabawy i działają bez problemu nawet na tanim laptopie.

RankingDobre laptopy do gier

Pozycja Laptop do gier Producent Cena
1Lenovo Ideapad 320...»LenovoAktualna Cena
2Dell Inspiron G3...»DellAktualna Cena
3Dell Inspiron 5370...»DellAktualna Cena
4Huawei MateBook D ...»HuaweiAktualna Cena
5Asus TUF Gaming FX...»AsusAktualna Cena

Najlepsze zapytania:

  • laptop czy konsola
  • laptop czy ps4

Laptop do gier czy konsola PS4? - Opinie

  1. Mateusz 23 października 2015
  2. tobi 12 lipca 2016

Dodawanie opinii i komentarzy