Laptop do gier do 5000 zł

Przeznaczając 5 tysięcy na dobrego laptopa do gier, nie trzeba obawiać się, że sprzęt nie spełni naszych oczekiwań. Za 5000 złotych będziesz w stanie kupić sprzęt z najwyższej półki, z najlepszymi podzespołami. Kupując najnowszy sprzęt warto uprzednio zorientować się w rynku, ponieważ postęp technologiczny z roku na rok przyśpiesza, a warto wybrać laptopa, który przez parę lat będzie w stanie udźwignąć najnowsze gry na najwyższych ustawieniach.

Co powinien zawierać laptop za 5000 złotych?

Sprzęt z tej półki cenowej powinien być wyposażony w najnowsze zdobycze technologiczne. Obecność czterordzeniowego procesora Intel Core i7 to zupełnie minimum. Intel Core i7 w laptopach gamingowych najwyższej klasy powinien być wysterowany na mniej więcej od 2,4 do 3,4 GHz. Taka częstotliwość taktowania zapewni maksymalne wykorzystanie jednostki obliczeniowej.

Ważniejszym parametrem jest jednak karta graficzna. W laptopie do gier za 5000 zł można znaleźć dwie karty graficzne. Jedną zintegrowaną, która służy do zwykłego korzystania z laptopa, bez jego obciążania. Druga natomiast zewnętrzna, dedykowana karta graficzna powinna być potworem szybkości i wydajności. W tej cenie spokojnie powinieneś znaleźć najnowsze karty Nvidia GeForce z serii GTX 8xx lub 7xx oraz starsze rozwiązanie Nvidia GeForce GT xxx.

Karty graficzne w najlepszych laptopach za 5000 złotych często mają aż 3 GB pamięci własnej. To naprawdę dobry wynik. Częściej jednak można spotkać grafiki z 2 GB pamięci wideo. Taka wartość jest standardem w tej klasie urządzeń.

Pamięć operacyjna RAM jest równie ważna. Najczęściej w tego typu laptopach spotkamy 8 GB pamięci RAM DDR3, choć zdarzają się laptopy gamingowe z aż 16 GB pamięci operacyjnej. Wartość ta zdaje się być przesadzona, jednak wraz z najwyższej klasy podzespołami 16 GB jest w stanie zdziałać cuda.

Pojemność dysku twardego w laptopach z tego przedziału cenowego najczęściej nie schodzi poniżej 1 TB. Taka wartość pamięci realizowana przez dyski HDD gwarantuje, że laptop pomieści sporo najnowszych pozycji. Producenci często stawiają na dwa, sprzęgnięte ze sobą dyski. W tego typu rozwiązaniach najpopularniejsza jest konfiguracja 1 TB HDD i 128 GB SSD. Taka para gwarantuje niezawodność, szybkość i bezpieczeństwo zapisanych danych.

Ekran w laptopach za 5000 złotych

W laptopach gamingowych do 5 tysięcy dominuje 17,3-calowa matryca. Z tego powodu potężne laptopy do gier nie należą do zbyt mobilnych urządzeń. Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu rozmiarów sprzętu, możesz zdecydować się na 15,6 cali, które jest równie popularne co 17,3 cali w tym segmencie cenowym.

Rozdzielczość w laptopach do gier nie jest najwyższa. Wszystko za sprawą ograniczonej powierzchni. Karty graficzne dwoją się i troją, żeby dać użytkownikowi maksimum doznań wizualnych. Większa rozdzielczość znacznie odciąża karty graficzne, natomiast gracz nie zauważą znaczącej różnicy w graniu w gry na rozdzielczości Full HD, która jest najpopularniejszą rozdzielczością w przypadku laptopów gamingowych.

Za 5 tysięcy złotych można liczyć również na powłokę antyrefleksyjną oraz matową matrycę. Matowa matryca świetnie się sprawdza w przypadku grania na zewnątrz, przy świetle dziennym lub w mocno oświetlonych pomieszczeniach, gdzie światło działa na niekorzyść gracza. Większość graczy jednak i tak nie korzysta z matowej matrycy, ponieważ większość rozgrywek odbywa się w przyciemnionych pomieszczeniach, natomiast powłoka antyrefleksyjna jest nieoceniona.

Jakość wykonania laptopa za 5000 złotych

Laptopy do gier to z reguły bardzo solidnie wykonane urządzenia, natomiast jeśli nasz budżet kończy się na 5 tysiącach złotych, wtedy jakość wykonania laptopa stoi na najwyższym poziomie. Często laptopy gamingowe z tego przedziału cenowego wykonane są z aluminium lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Design topowych laptopów również urzeka. Producenci starają się, żeby wypuścić możliwie cienki, stylowy i ładny laptop, dlatego obecnie można spotkać smukłe obudowy mniejsze niż 25 mm, z pełnowymiarową klawiaturą, wygodnym trackpadem i dobrymi głośnikami.

Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych zawiasów. Nie należy ich bagatelizować, bo to od nich zależy komfort korzystania z laptopa, stabilność całego sprzętu i zwartość konstrukcji. Jeśli po pewnym czasie zawiasy okażą się kiepskie, będą pracować z dużymi luzami oraz się zacinać, jakość i komfort rozgrywki znacznie spadnie. Dlatego przed zakupem należy dokładnie się im przyjrzeć.

Akcesoria i dodatki do laptopa

Do laptopa często można dostać najnowszy system Windows, podkładkę lub myszkę w zestawie. Czasem zdarzają się również zestawy z podkładką chłodząca. Jeśli natomiast podczas zakupu możemy liczyć jedynie na laptopa i preinstalowany system, wyposażenie się we wspomniane dodatki znacząco podwyższy komfort korzystania ze sprzętu.

Podkładka chłodząca jest nieoceniona w przypadku mocnego i długotrwałego obciążania laptopa. Pozwala ona na chłodzenie zarówno nagrzanej obudowy, jak i podzespołów, co znacznie wydłuży ich żywotność. Mysz dla gracza jest równie ważną sprawą. Dobry gracz bez gamingowej myszy jest jak żołnierz bez karabinu. Warto postawić na dobrą, szybką i wygodną myszkę. Twój nadgarstek będzie Ci wdzięczny.

RankingRanking laptopów do gier do 5000 zł

Pozycja Laptop do gier do 5000 zł Producent Cena
1HP 15-BA110SE (AWE...»HPAktualna Cena
2Lenovo V330 (81AX0...»LenovoAktualna Cena
3MSI GF63 8RC-040XP...»MSIAktualna Cena
4Lenovo Ideapad 320...»LenovoAktualna Cena
5Asus VivoBook (S51...»AsusAktualna Cena

Najlepsze zapytania:

  • laptop gamingowy do 5000
  • laptop 17 cali do 5000 zł
  • laptop za 5000

Laptop do gier do 5000 zł - Opinie

  1. Kinga 8 listopada 2016

Dodawanie opinii i komentarzy