Laptop do gier z procesorem i5 czy i7?

Jeszcze kilka lat temu, laptopy do gier pojawiały się w sprzedaży bardzo rzadko i miały one parametry, które pozwalały na grę w starsze gry. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo laptopy do gier stanowią mocną kategorię wśród sprzętu mobilnego. Dzisiejsze laptopy do gier charakteryzują się przede wszystkim:

  • Mocnym procesorem
  • Dedykowaną kartą graficzną
  • Często – większymi rozmiarami niż standardowy laptop
  • W wielu przypadkach – podświetlaną klawiaturą, umożliwiającą dodawanie makr

W laptopach gamingowych dominują dwa rodzaje procesorów – Intel Core i5 oraz i7 i często zadanie się pytanie, który z nich będzie lepszym rozwiązaniem. Wielu osobom wydaje się, że najlepsze laptopy do gier będą posiadały procesor I7, jednak nie zawsze jest to prawdą.

Procesory mobilne cały czas się zmieniają i modele, które wyposażono w procesor i7 starszej generacji lub o niskim taktowaniu, mają podobną wydajność, co nowsze modele z i5. Wybierając procesor w laptopie, należy kierować się ogólnymi rankingami wydajności procesorów, a nie tylko taktowaniem i oznaczeniem modelu. Procesory w laptopach gamingowych bardzo często pracują w trybie Turbo i nie używa się w nich throttlingu (czyli obniżania taktowania po to, by schłodzić przegrzany procesor).

RankingRanking laptopów gamingowych z Intel i7

Pozycja Laptop do gier z Intel i7 Producent Cena
1HP 15-BA110SE (AWE...»HPAktualna Cena
2Lenovo V330 (81AX0...»LenovoAktualna Cena
3MSI GF63 8RC-040XP...»MSIAktualna Cena
4Lenovo Ideapad 320...»LenovoAktualna Cena
5Asus VivoBook (S51...»AsusAktualna Cena

Laptop do gier – jakie technologie?

W laptopach do gier bardzo ważne jest zapewnienie prawidłowego chłodzenia, ponieważ wysokonapięciowa karta graficzna i procesor, generują dużo ciepła. Na wygodę grania wpływa także wydajny, cichy układ chłodzenia, ale te dwa parametry rzadko kiedy idą ze sobą w parze.

Technologią, która bardzo często znajduje się w laptopach do gier, jest podświetlenie klawiatury. Dzięki niemu, można podświetlić te klawisze, z których korzystamy najczęściej (na przykład blok WSAD i strzałki).

Jeszcze jedną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest waga laptopa i jego ogólna przenośność. Niektóre laptopy do gier ważą kilka kilogramów, a sam zasilacz może ważyć nawet półtora kilograma. Przenoszenie takiego laptopa bez pokaźnego plecaka, stanowi problem.

Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość portów USB – do laptopa do gier często przypina się osobną klawiaturę i mysz, które zajmują złącza. Zupełnie nie sprawdzi się natomiast laptop z jednym czy dwoma portami. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ producenci częściej chwalą się parametrami swoich laptopów, a pomijają te kwestie, które są ważne z punktu widzenia użytkownika.

Tani laptop do gier

Laptopy do gier są nadal bardzo drogie – niezależnie od tego, czy wybierzesz sprzęt z procesorem I5 czy I7, laptop będzie kosztował ponad 3500 złotych. Tańsze laptopy do gier to przede wszystkim modele wyposażone w starsze karty pamięci, które pozwalają na odpalenie gier sprzed kilku lat, lub na grę na niskiej rozdzielczości. Niestety, ale w sprzęcie tego typu nie ma możliwości kluczowych elementów, jak procesor i karta graficzna, dlatego musisz liczyć się z koniecznością wymiany laptopa co kilka miesięcy.

W przyszłości można wymieni takie elementy, jak pamięć RAM i dysk twardy, natomiast procesor i karta graficzna, są prawie zawsze przylutowane do płyty głównej.

Laptop do gier – jaki dysk?

Obecnie pojemność dysku staje się parametrem, który znacznie stracił na znaczeniu. W większości laptopów do gier montowane są bardzo szybkie dyski SSD o pojemności od 64 do 256 GB, które zapewniają szybsze działanie sprzętu. W tej samej cenie można kupić laptop z dyskiem HDD o pojemności 1 TB lub 2 TB, który będzie działał znacznie wolniej. Jeśli nie jesteś fanem gromadzenia dużej ilości gier, filmów i muzyki, lepszym rozwiązaniem jest SSD.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup laptopa z dwoma kieszeniami na dysk (SSD i HDD), lub zakup laptopa z dyskiem SDD i dokupienie do niego zewnętrznego dysku twardego. Ceny dysków SSD spadają z miesiąca na miesiąc, dlatego można spodziewać się tego, że dyski HDD odejdą wkrótce w zapomnienie.

Laptop do gier z i5 – czy warto?

Laptop do gier z procesorem i5 jest dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy mamy ograniczony budżet i nie będziemy grali w najnowsze gry. W takiej sytuacji, warto wybrać laptop z lepszą kartą graficzną i większa ilością RAM, natomiast zaoszczędzić na procesorze.

RankingRanking laptopów gamingowych z Intel i5

Pozycja Laptop do gier z Intel i5 Producent Cena
1HP 15-BA110SE (AWE...»HPAktualna Cena
2Lenovo V330 (81AX0...»LenovoAktualna Cena
3MSI GF63 8RC-040XP...»MSIAktualna Cena
4Lenovo Ideapad 320...»LenovoAktualna Cena
5Asus VivoBook (S51...»AsusAktualna Cena

Laptopy do gier bardzo rzadko mogą się pochwalić czasem działania na baterii, który jest dłuższy od 3 godzin.

Jeśli oczekujesz od sprzętu, że poradzi sobie z każdą najnowszą grą na pełnych detalach przez kilka lat, najlepszym wyborem jest zdecydowanie się na konsolę. Jeśli wybierzesz laptopa (niezależnie od procesora), po kilku miesiącach będziesz musiał go wymienić na nowszy model, natomiast w przypadku komputera stacjonarnego, trzeba wymienić kartę graficzną i procesor.

Aby kupić dobry laptop do gier, wybierz sprzęt, który oferuje dziś maksymalną wydajność, dzięki czemu nie będziesz musiał go wymieniać przez dłuższy czas. Jeśli dziś zdecydujesz się na sprzęt ze średniej półki cenowej, bardzo szybko odczujesz niedobór mocy i będziesz rozglądał się za nowszym modelem.

Najlepsze zapytania:

  • jaki procesor do laptopa i5 czy i7
  • i5 czy i7 do gier
  • i5czyi7

Laptop do gier z procesorem i5 czy i7? - Opinie

  1. Edyta 10 marca 2016
  2. Zuzia 1 listopada 2016

Dodawanie opinii i komentarzy