4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

MechanikaSamochody

Jak w praktyce wygląda przegląd samochodu?

Jak w praktyce wygląda przegląd samochodu?

Przegląd samochodu, czyli badanie techniczne auta to obowiązek każdego kierowcy. Jazda bez ważnych badań technicznych grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Na czym polega przegląd samochodu

Przegląd samochodu składa się z właściwej identyfikacji auta. Diagnosta sprawdza samochód w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tam znajdują się między innymi informacje o wykonywanych przeglądach, czy wypadkach, w których auto brało udział. W CEPiK można też sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony.

Ponadto diagnosta sprawdza sprawność podzespołów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w pojeździe. Prócz tego jest w stanie zauważyć także wyciek oleju lub paliwa. Kontroluje, czy samochód nie jest skorodowany. Przygląda się również stanowi ogumienia i sprawdza światła. Może także zażądać od kierowcy pokazania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego.

Jeśli w samochodzie zamontowany jest gaz, przegląda dodatkowo instalację lpg.

Tradycyjnie przegląd samochodu kosztuje 99 zł. W wypadku auta z instalacją gazową to kwota 162 zł. Diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny i nie podpisać pozwolenia na jazdę na kolejne 12 miesięcy, jeśli zauważy uchybienia. Oznacza to, że auto trzeba skontrolować ponownie po wykonaniu naprawy.

Jak często trzeba wykonywać przegląd samochodu

Przegląd należy wykonywać raz w roku. Jeśli samochód jest nowy, kierowca przez trzy lata nie musi wykonywać przeglądu.

Dodatkowo przegląd konieczny jest wtedy, kiedy policja zatrzyma kierowcy dowód rejestracyjny. Zdarza się, że podczas kontroli drogowej policjanci zauważą wyciek płynów albo niesprawne światła. Wtedy mogą zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy i dać mu jedynie pozwolenie na poruszanie się po drodze w celu wykonania badania technicznego.

Pozaplanowy przegląd trzeba wykonać także wtedy, gdy samochód brał udział w wypadku i na tej podstawie zostało cofnięte pozwolenie na poruszanie się nim. Największa przeprawa może czekać kierowców, których auta wyposażone są w instalację lpg. Zdarza się bowiem, że w trakcie kolizji ucierpiał jedynie zderzak auta a dowód rejestracyjny i tak jest zatrzymywany i kierowca musi skontrolować szczelność butli lpg.

Dodatkowe badania na stacji kontroli pojazdów

Wielu kierowców korzysta ze stacji kontroli pojazdów, by ustawić zbieżność kół. Na niektórych stacjach można także sprawdzić stan amortyzatorów, zawieszenia i hamulców.
Kupujący samochody z drugiej ręki często korzystają ze stacji diagnostycznej, aby dokładnie obejrzeć pojazd. Są wtedy pewni, że nie kupują auta, które jest mocno uszkodzone a na pierwszy rzut oka nie było tego widać.

Udostępnij