4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

PoradnikSamochody

Leasing samochodu – co to jest?

Leasing samochodu – co to jest?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście prowadząc własną firmę trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nie posiada się auta osobowego. Czasami zdarza się również, że szybki rozwój firmy generuje potrzebę zakupu kolejnych aut. W takich przypadkach dobrym sposobem jest zastosowanie leasingu samochodowego.

Czym jest leasing samochodowy?

Odpowiadając na pytanie leasing samochodu co to jest warto podkreślić, że jest to niezwykle popularna opcja nabycia aut zarówno przez większe, jak i mniejsze firmy. Leasing samochodowy jest to nabycie auta na określony z góry czas od firmy leasingowej. Nabyty samochód nie staje się więc własnością właściciela, a za jego użytkowanie należy płacić z góry ustalone raty. Leasing jest więc umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a klientem (leasingobiorcą). Najczęstszym okresem, na który leasinguje się auta, jest okres od 2 do 4 lat.

Rodzaje leasingu samochodowego

Istnieje kilka rodzajów leasingu samochodowego. Najpopularniejszym rodzajem jest leasing z wykupem. Polega on na tym, że po zakończeniu trwania umowy leasingobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem samochodu. Leasing z wykupem dzieli się natomiast na leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing zwrotny. Drugim rodzaje leasingu jest leasing full service. Polega on na długoterminowym wynajmie samochodu przez leasingobiorcę. W tym przypadku pełną odpowiedzialność za koszty użytkowania ponosi leasingodawca, który musi zapewnić naprawę wszystkich ewentualnych szkód powstałych w trakcie wynajmu. Minusem tego leasingu jest brak możliwości wykupu samochodu po zakończeniu trwania umowy. Ostatnim rodzajem leasingu jest leasing serwisem, będący ograniczoną wersją leasingu full service. W tym przypadku leasingobiorca oprócz finansowania samochodu, musi korzystać również z dodatkowych usług, na przykład serwisu. Podobnie jak w przypadku leasing full service nie można w tym przypadku wykupić samochodu po zakończeniu trwania umowy.

Co trzeba zrobić, aby móc leasingować auto?

Aby móc leasingować auto leasingobiorca musi przedstawić firmie leasingującej dowód na prowadzenie działalności gospodarczej. Dla firmy leasingującej nie jest ważna zdolność kredytowa ich klienta. Firmy te zwracają jednak uwagę na okres prowadzenia firmy przez ewentualnego leasingobiorcę. Częstym warunkiem ustalanym przez firmy jest konieczność prowadzenia działalności przez okres od 3 do 6 miesięcy, a także brak zadłużenia ze strony leasingobiorcy. Historię kredytową firma leasingowa może sprawdzić korzystając z BIK – Biura Informacji Kredytowej.

Udostępnij