4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Mechanika

Posiadasz bezprzewodowe elektronarzędzia? Zainwestuj w dobry akumulator

Posiadasz bezprzewodowe elektronarzędzia? Zainwestuj w dobry akumulator

Elektronarzędzia zasilane akumulatorowo to jeden z najlepszych wynalazków w branży budowlano-remontowej. Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu możliwe stało się już zasilanie nawet najbardziej prądożernych sprzętów przy pomocy niewielkich akumulatorów o wadze zaledwie kilkuset gramów. Jednak, aby móc uzyskać pełną wydajność ze swoich elektronarzędzi, niezbędne jest zainwestowanie w dobrej klasy akumulator. 

W jaki sposób zbudowany jest akumulator do elektronarzędzi? 

Bezprzewodowe zasilanie elektronarzędzi nie należy do najłatwiejszych zadań. Duża część sprzętów budowlanych wyposażona jest w silniki o zapotrzebowaniu energetycznym znacząco przekraczającym pułap 800 watów, co wymaga zastosowania naprawdę wydajnych akumulatorów. Teoretycznie nie byłoby to problemem, gdy nie konieczność zachowania niewielkich gabarytów oraz niskiej wagi. W przeciwnym wypadku akumulatory przeszkadzałyby w pracy i utrudniały operowanie narzędziami w ciasnych przestrzeniach. 

W jaki sposób możliwe jest zatem zasilanie wydajnych elektronarzędzi? Otóż akumulatory produkowane przez czołowych producentów sprzętu budowlanego, takich jak japoński koncern Makita, to niezwykle złożone konstrukcje. Ich sercem zazwyczaj są wysokoprądowe ogniwa typu 18650, o napięciu roboczym wynoszącym 3,7 V. Dlatego też, by móc zbudować z nich akumulator do narzędzi zasilanych prądem stałym o napięciu 18 V, niezbędne jest połączenie ich ze sobą zarówno w sposób szeregowy, jak i równoległy. 

Dodatkowo w poszczególnych obwodach elektrycznych wlutowywane są specjalne układy elektroniczne, których zadaniem jest balansowanie stopnia naładowania lub rozładowania poszczególnych ogniw, co ma na celu zapobiegnięcie ich nierównomiernemu zużywaniu się podczas pracy. 

Oprócz tego dobrej klasy baterie wyposażone są w układy zabezpieczające je m.in. przed:

  • przegrzewaniem się;

  • nadmiernym rozładowaniem;

  • nadmiernym przeładowaniem;

  • zwarciem.

Układy te często współpracują z elektroniką samego elektronarzędzia, dzięki czemu sprzęt jest chroniony zarówno przed błędem użytkownika, jak i również awarią spowodowaną pracą w szczególnie trudnych warunkach. 

akumulator makita

Oryginalny akumulator czy tani zamiennik? 

Zamienniki oryginalnych akumulatorów kuszą niską ceną i obiecują parametry porównywalne z oryginałami. Niestety, w praktyce, w zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że tanie zamienniki mają dużo mniejszą rzeczywistą pojemność, przez co szybciej się rozładowują. 

To jednak nie koniec problemów. Tanie zamienniki mają tendencję do bardzo szybkiego zużywania się. Powodowane jest to koniecznością ich częstszego ładowania oraz stosowaniem niskiej klasy układów balansujących napięcie pomiędzy poszczególnymi ogniwami. W efekcie zamiennik markowego akumulatora podczas ładowania zaczyna przeładowywać niektóre z ogniw, tym samym znacząco skracając ich żywotność. 

Dlatego też zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyposażenie się w oryginalne markowe akumulatory. Do ich budowy używane są najwyższej jakości komponenty, które gwarantują spełnianie parametrów deklarowanych przez producenta. 

Dobrym tego przykładem może być akumulator 5 Ah Makita  https://domitech.pl/makita-bl1850b oznaczony symbolem BL1850B. Jego obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które zabezpiecza jego kluczowe komponenty przed przypadkowymi uszkodzeniami, a także izoluje je od drobnych pyłków oraz wilgoci. 

Makita BL1850B wyposażona jest też w zaawansowane systemy zabezpieczające, których zadaniem jest ochrona ogniw przed przeciążeniem oraz nadmiernym rozładowaniem. Obudowa akumulatora posiada dodatkowo specjalne otwory wentylacyjne, które pomagają rozpraszać ciepło gromadzące się podczas ładowania oraz intensywnej pracy. 

Warto też pamiętać, że tylko autoryzowany sklep firmowy Makita gwarantuje zakup oryginalnego akumulatora. 

Dlaczego dobry akumulator ma tak duże znacznie? 

Znając budowę nowoczesnych akumulatorów, nietrudno się domyślić, dlaczego od jakości zastosowanych w nich komponentów zależeć będzie nie tylko ich żywotność oraz czas pracy na jednym naładowaniu, lecz także moc dostępna dla elektronarzędzia. 

Tanie zamienniki markowych akumulatorów najczęściej budowane są w oparciu o niskiej jakości ogniwa 18650, które zwyczajnie nie są w stanie oddać wystarczającej ilości prądu do zasilania danego elektronarzędzia. Problem ten w szczególności dotyczy sprzętów o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, takich jak m.in.:

  • klucze udarowe;

  • szlifierki kątowe;

  • pilarki tarczowe;

  • kosiarki oraz podkaszarki;

  • odkurzacze;

Stosując w powyższych sprzętach zamienniki akumulatorów, najzwyczajniej w świecie pogorszy się ich wydajność. Co gorsza, spadek mocy może być na tyle znaczący, że dane elektronarzędzie nie będzie w stanie osiągnąć nawet połowy parametrów deklarowanych przez producenta. 

Jeden duży akumulator czy kilka małych? 

Pewną istotną kwestią, która chodzi po głowie wielu osobom, jest to, czy wybrać jeden duży akumulator czy kilka małych. Na to pytanie nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. 

Akumulatory o dużych pojemnościach, takie jak Makita BL1860B https://domitech.pl/product-pol-14365-Akumulator-Makita-BL1860B.html mogą pracować dłużej na jednym naładowaniu, a także ze względu na większą liczbę zastosowanych w nich ogniw są mniej wysilone. Pozwala to wykorzystywać je do zasilania wymagających elektronarzędzi, a także wydłuża ich żywotność. 

Pojemne akumulatory mają jednak pewną zasadniczą wadę, jaką są ich wymiary oraz waga. Utrudnia to obsługę elektronarzędzi jedną ręką, a także szybciej męczy korzystającą z nich osobę. Dlatego też do zasilania sprzętów pokroju kompaktowych wiertarko-wkrętarek, latarek oraz nożyc do żywopłotu lepszym wyborem będzie zakup kilku akumulatorów o pojemności 2 lub 3 Ah. Z kolei wydajne elektronarzędzia powinny być zasilane dużymi akumulatorami o pojemnościach 5 lub 6 Ah. 

A co zrobić w sytuacji, w której budżet nie pozwala na zakup obu rodzajów akumulatorów? W takim przypadku warto jednak zdecydować się na zakup jednego dużego akumulatora, takiego jak Makita BL1860B o pojemności 6 Ah. Zapewni on możliwość zdecydowanie dłuższej pracy na jednym naładowaniu, a także poradzi sobie z napędzeniem każdego rodzaju elektronarzędzi. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij