4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Samochody

Jak zbudowane są i działają akumulatory AGM?

Jak zbudowane są i działają akumulatory AGM?

Nowoczesne samochody, coraz bardziej zaawansowane pod względem zastosowanych technologii wymagają zastosowania coraz wydajniejszych akumulatorów, aby układ elektryczny w samochodach nie ulegał nadmiernym obciążeniom. Potrzebom współczesnych samochodów najlepiej odpowiadają żelowe akumulatory typu AGM.

Budowa akumulatorów AGM

Głównym składem budulcowym akumulatorów AGM są zawierające elektrody (katodę i anodę) komórki zanurzone w elektrolicie. Pomiędzy poszczególnymi elektrodami została umieszczona warstwa szklanego materiału nasączonego elektrolitem, która ma pełnić funkcję absorbentu.

Akumulator przechowuje energię chemiczną będąca różnicą potencjałów elektrycznych pomiędzy elektrodami. Gdy akumulator jest ładowany, energia dostarczana jest do komórki. Tym samym w elektrodach zachodzi przemiana chemiczna, a wytworzona w jej czasie energia poddawana jest magazynowaniu. W akumulatorach AGM funkcję elektrolitu pełni kwa siarkowy. W związku z tym, że jest to substancja niebezpieczna, musi być odpowiednio zabezpieczony przed wyciekami i zmianami stężenia. W tym celu umieszczany jest w szklanych włókach, a elektrody wykonywane są z mieszanki ołowiu i tlenków ołowiu. Taka mieszanka zwiększa powierzchnię elektrod, co przekłada się na zwiększone przechowywanie energii elektrycznej.

Elektrolity nie mogą wydostać się na zewnątrz, ponieważ akumulatory AGM są hermetycznie zamknięte. To sprawia, że są nie tylko efektywne w swoim działaniu, ale również bezpieczne w obsłudze. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów te mogą być montowane w różnych pozycjach.

Starannie przemyślana konstrukcja sprawia, że tego typu akumulator jest wysoce odporny na wstrząsy i wibracje.

Jak działają akumulatory AGM?

Działanie akumulatora AGM jest w pełni kontrolowane przez specjalny układ zarządzania baterią. Ten nie tylko monitoruje, ale również reguluje wszystkie procesy ładowania i rozładowywania. Dzięki takiej kontroli akumulator niemal w każdych warunkach jest w stanie optymalnie pracować. To wpływa nie tylko na jego wydajność, ale również żywotność.

Jakie są zalety akumulatorów AGM?

Akumulatory żelowe AGM to nowoczesne rozwiązanie o wielu zaletach. Są też wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają konserwacji, nie ma również potrzeby uzupełniania elektrolitu (akumulator jest hermetycznie zamknięty). Dodatkowo można ustawiać go w różnych pozycjach – w każdej będzie działał bezpiecznie i efektywnie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów żelowe AGM są wysoce wydajne i są w stanie pracować przez znacznie dłuższy czas.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij