4speed.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

MotoryzacjaSamochody

Motoryzacja na świecie – japońska, niemiecka, amerykańska

Motoryzacja na świecie – japońska, niemiecka, amerykańska

Przemysł motoryzacyjny na świecie od lat prężnie się rozwija. Jednymi z największych gigantów w tym sektorze niezmiennie pozostają jednak takie kraje jak Japonia, Niemcy czy Stany Zjednoczone, który o prym motoryzacyjny walczą tak naprawdę od pierwszych lat ubiegłego stulecia.

Motoryzacja japońska

Japońska motoryzacja wiodła prym w swojej dziedzinie rywalizując z innymi gigantami jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Japonia lubowała się w sportowych samochodach rywalizując w największych wyścigach samochodowych na świecie. Obecnie przemysł motoryzacyjny w Japonii kładzie dużo większy nacisk na tak zwane samochody ekologiczne, hybrydy bądź samochody elektryczne. Samochody te są niezwykle przyjazne dla środowiska, jednak nie przysparzają sobie fanów klasycznej motoryzacji pełnej spalin i dźwięków silnika. Dobrą informacją dla tego typu ludzi jest jednak fakt, że japońskie marki wciąż produkują superszybkie, klasyczne auta.

Motoryzacja niemiecka

Jednym z gigantów światowej motoryzacji bez dwóch zdań są Niemcy, mający duży wpływ na to, jak wygląda współczesny obraz motoryzacji na świecie. Niemiecka motoryzacja dzięki twórczemu myśleniu swoich inżynierów od lat utrzymuje się na topie. Obecne czasy pandemiczne powodują jednak, że motoryzacja niemiecka zmaga się z dużymi problemami związanymi z załamaniem łańcucha dostaw, a co za tym idzie postojami produkcyjnymi. Ponadto sytuacji nie poprawia sytuacja związana z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Wszystkie te czynniki powodują znaczny spadek sprzedaży i konieczność ograniczenia produkcji wśród wielu producentów.

Motoryzacja amerykańska

Amerykańska motoryzacja od lat wiedze prym w swej dziedzinie. Wiele amerykańskich marek samochodowych jest znanych na całym świecie. Obecnie Amerykanie coraz śmielej inwestują w rozwój elektrycznych oraz autonomicznych samochodów. Największą rewolucję w tej dziedzinie bez wątpienia stworzył twórca Tesli, Elon Musk, będący pionierem w produkcji całkowicie autonomicznych samochód. Popularne na całym świecie modele Tesli są nie tylko niezwykłe pod względem wyglądu, ale także funkcjonalności. Ostatnie aktualizacje umożliwiają bowiem samochodom Tesli samodzielnie parkować oraz jeździć. Powstanie tego rodzaju samochód bez wątpienia wpływa na obraz dróg całych Stanów ze względu na konieczność budowy stacji szybkiego ładowania pojazdów. To całkowita rewolucja w świecie motoryzacji umożliwiająca w praktyce przejechanie nawet całych Stanów Zjednoczonych za pomocą pojazdu wyposażonego w napęd elektryczny.

Udostępnij